تلاش معمار در زمینه طراحی با اجرای ساختمان به بار می‌نشیند، اجرا توسط مهندس مجری و با به‌کارگیری نیروهای حرفه‌ای انجام کار، صورت می‌گیرد.

مسئولیت‌های انجام هر پروژه‌ای به‌طور کامل به عهده مهندس مجری آن پروژه خواهد بود بر همین اساس آزمون اجرا نظام‌مهندسی به‌عنوان آزمون معتبر در این حرفه، برای اخذ پروانه اشتغال به کار جهت امور اجرایی، تأسیس شرکت و یا دفاتر مهندسی برگزار می‌شود.

شرکت و قبولی در آزمون اجرا، تکمیل‌کننده تحصیلات شما در رشته مهندسی است و در صورت قبولی در این آزمون علاوه بر طراحی و نظارت، صلاحیت حضور در جمع متخصصین و مجریان معمار را خواهید داشت.

نحوه برگزاری آزمون به‌گونه‌ای است که داوطلب علاوه بر خواندن مطالب به‌صورت تئوری، باید به نحوه اجرای صحیح آن نیز مسلط باشد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید در آزمون اجرا نظام‌مهندسی نمره قبولی را کسب کنید.

بررسی آزمون اجرا نظام‌مهندسی

1. شرایط داوطلبین شرکت در آزمون اجرا معماری

شما می توانید بعد از گذشت چند سال از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان در آزمون اجرا شرکت کنید؛ این زمان برای هر مقطع متفاوت است و باید 3 سال از مقطع کارشناسی، 2 سال مقطع کارشناسی ارشد و یک سال از مقطع دکتری گذشته باشد.

در واقع هدف از قرار دادن این فاصله زمانی فارغ التحصیلی تا شرکت در آزمون و اخذ پروانه، کسب تجربه کار حرفه‌ای در زمینه اجراست.

برای داوطلبین آقا، دارا بودن کارت پایان خدمت نظام‌وظیفه الزامی است، بنابراین آن‌ها موظف‌اند که وضعیت نظام‌وظیفه خود را مشخص نمایند.

آزمون اجرا سالانه دو بار به فاصله تقریباً 6 ماه از هم توسط سازمان سنجش و به دستور وزارت مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود. شما می‌توانید پس از کسب صلاحیت، در تاریخ مشخص‌شده .از طریق سامانه ثبت‌نام سازمان مقررات ملی در آزمون شرکت کنید

2. شناخت منابع آزمون اجرا معماری (1402)

قبل از شرکت در آزمون اجرا نظام‌مهندسی، در ابتدا باید منابع، نحوه برگزاری و کلیات آزمون را بررسی کنیم. شناخت منابع به‌عنوان اولین مرحله قبل از شروع آزمون بسیار مهم است زیرا آزمون اجرا به‌صورت کتاب‌باز برگزارشده و تهیه آخرین نسخه اعلام‌شده از طرف سازمان مقررات ملی ساختمان اجباری است.

علاوه بر تهیه منابع ذکرشده در زیر، ادیب پژوهان پکیج آموزشی و کلیدواژه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید احتمال موفقیت خود را در آزمون بالا ببرید.

منابع آزمون نظام مهندسی معماری اجرا
 • قانون نظام‌مهندسی و كنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب‌نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت ۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیئت‌وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در سازمان مقررات ملی ساختمان)
 • راهنمای صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۹۲)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی، بخش‌های نظارت و اجرا (۱۳۹۰)
  • مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان
  • ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری از ماشین‌آلات
  • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت‌وساز در مراحل مختلف و نقشه‌های جزئیات اجرایی ساختمان
  • ضوابط و مقررات مربوط به‌نظام فنی و اجرائی کشور
  • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت ساز و امور قراردادها
  • قوانین مرتبط با صنعت بیمه و مالیات و کار
  • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت‌وساز
  • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قرارداد و پیمان‌ها
  • مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

تذكر

 • منظور از مباحث، مباحث سازمان مقررات ملّي ساختمان است.
 • سازمان مقررات ملی برای مواردی که با علامت  مشخص‌شده‌اند منابع خاصی معرفی نکرده است.
 • مبحث 10 دارای غلط‌نامه است.
 • در صورت مغایرت مباحث مقررات ملّي و ساير مدارك فني و يا کتاب‌های راهنما، ملاک عمل آخرين نسخه مباحث مقررات ملّي ساختمان خواهد بود.
 • برای درک بهتر مباحث، می‌توانید از کتاب‌های راهنمای مباحث 22 گانه استفاده کنید.
 • معمولاً هرساله برخی کتب تغییراتی دارند، موضوعاتی به آن‌ها اضافه، اصلاح و یا حذف می‌شود توجه کنید که حتماً قبل از شروع هر دوره آزمون، منابع خود را با آخرین تغییرات سازمان مقررات ملی ساختمان تطبیق دهید.

3. روش صحیح مطالعه منابع آزمون اجرا نظام‌مهندسی

زمان بندی سوالات آزمون اجرا نظام مهندسی معماری

الف. بودجه بندی سوالات

قبل از شروع مطالعه ابتدا بودجه‌بندی سؤالات را بررسی کرده و متناسب با اهمیت هر مبحث، مطالعه را شروع کنید.

با توجه به حجم بالای منابع آزمون و زمان مشخص‌شده برای آن، گاهی موضوعات مشابه ما را در پیدا کردن جواب صحیح دچار ابهام می‌کنند، برای جلوگیری از بروز این مشکل و تسلط بیشتر به منابع، لیبل گذاری کنید، بدین‌صورت که عناوین و سرفصل‌ها را با لیبل بزرگ‌تر و زیر فصل‌ها را با لیبل کوچک‌تر مشخص کنید.

همچنین در کنار منابع، شما می‌توانید از پکیج ما که شامل بودجه‌بندی سؤالات، سؤالات تألیفی، مباحث به همراه تصاویر اجرایی، فیلم‌های آموزشی و کلیدواژه ادیب پژوهان است استفاده کنید و به ما به‌عنوان یک منبع معتبر استناد کنید.

ب. تست زنی هم زمان با مطالعه منابع

علاوه بر خواندن منابع ذکرشده، باید با نحوه صحیح پاسخ به سؤالات تستی در آزمون نظام‌مهندسی آشنا شوید و این امر تنها با بررسی و حل نمونه سؤالات تستی در ادوار گذشته و تست‌های مشابه چند هفته قبل از شروع آزمون میسر است. رعایت برنامه زمان‌بندی را در حین تست‌زنی فراموش نکیند.

4. گام‌به‌گام با شما در جلسه آزمون اجرا نظام‌مهندسی

منابع آزمون نظام مهندسی معماری اجرا

آزمون اجرا معمولاً در تاریخ مشخص در روز پنج‌ شنبه عصر و بعد از آزمون نظارت برگزار می‌گردد. در زیر کلیه اطلاعاتی که قبل از شرکت در جلسه آزمون اجرا نظام‌مهندسی باید بدانید را با هم بررسی می کنیم.

الف. سوالات آزمون

برخلاف آزمون نظارت که دارای 4 کد متفاوت است آزمون اجرا نظام‌مهندسی تنها یک کد سؤال دارد. تعداد سؤالات آزمون اجرا 60 سؤال است و در کل 100 امتیاز دارد. شما می‌توانید با پاسخ به 30 سؤال نمره 50 را کسب کرده و قبول شوید.

هر پاسخ صحيح 8 نمره مثبت و هر پاسخ غلط1/3نمره منفي دارد. به شما توصيه می‌شود درصورتی‌که نسبت به پاسخ صحیح سؤالي شک دارید به آن سؤال جواب ندهید و اگر بيش از يك علامت برای یک سؤال بزنید غلط محسوب شده و1/3 نمره منفي خواهید گرفت.

ب. همراه داشتن منابع

آزمون اجرا به‌صورت کتاب‌باز بوده و شما باید کلیه منابع ازجمله کتب مرتبط، جزوه، دست‌نویس، نقشه‌های اجرایی، کلیدواژه و هر منبع مرتبط و معتبر دیگری که می‌توان در آزمون به آن استناد کرد را به همراه داشته باشید.

پ. مدیریت زمان در آزمون اجرا نظام‌مهندسی

شما برای پاسخ‌گویی به هر سؤال به‌طور میانگین دو دقیقه و سی ثانیه زمان‌دارید، پس سؤالات را دسته‌بندی و برای هرکدام زمان مناسبی را مشخص کنید، مدیریت زمان در جلسه آزمون به شما کمک می‌کند که با اطمینان خاطر و بدون استرس به سؤالات پاسخ دهید، فراموش نکنید برای تسلط به این بخش از آزمون، انجام تمرین زمان‌بندی قبل از شروع آزمون بسیار اهمیت دارد و بدون تمرین در جلسه آزمون باعث استرس و عدم تمرکز خواهد شد.

ت. واژه‌یابی در صورت سؤال

در ابتدای پاسخ به هر سؤال، درصورتی‌که پاسخ و عنوان مبحث را نمی‌دانید، واژه کلیدی را در صورت سؤال پیدا کنید و بر اساس کلیدواژه‌ای که ما در اختیار شما قرار می‌دهیم پاسخ سؤال را جستجو کنید.

ث. تعداد پاسخ‌های صحیح

با مطالعه دقیق قبل از آزمون، نحوه استفاده از کلیدواژه و مدیریت زمان، به هر تعداد سؤال که نسبت به جواب صحیح آن آگاهی کامل دارید پاسخ دهید و به 30 سؤال درست اکتفا نکنید زیرا همیشه امکان اشتباه و خطا وجود دارد.

توصیه ما به شما این است که حداقل به 35 سؤال پاسخ صحیح دهید.

5. اعلام نتایج، قبولی و یا اعتراض آزمون اجرا نظام‌مهندسی

زمان دقیق اعلام نتایج آزمون اجرا معمولاً حدود 2 ماه پس از برگزاري آزمون خواهد بود. سعی کنید پاسخ‌های خود را در جلسه بر روی برگه چک نویس یادداشت کنید و با پاسخ‌نامه سازمان تطبیق دهید.

طبق بررسی داوطلبینی که امتیاز 45 تا 49 کسب کرده‌اند، با احتساب تعداد سؤالات بازنگری شده، می‌توانند اعتراض کنند و احتمال قبولی برای این دسته از داوطلبین وجود دارد.

شما می‌توانید اعتراض خود را به‌صورت مکتوب به دفتر سازمان مقررات ملی ساختمان ارسال نمایید. با ما باشید تا در امر اطلاع‌رسانی و مشاوره آزمون اجرا در کنار شما باشیم.