آزمون نظارت نظام‌مهندسی معماری یکی از سه آزمون مهم حرفه مهندسی در رشته معماریست که برای اخذ پروانه اشتغال در حوزه نظارت برای معماران برگزار می‌گردد.

مسئولیت‌ بررسی صحت اجرا، بروز هرگونه خطا و یا اشتباهی در اجرای صحیح که منجر به حادثه شود متوجه مهندس ناظر آن پروژه خواهد بود؛ بنابراین با توجه به این مسئولیت‌ها آزمونی که برگزار می‌شود باید به‌گونه‌ای باشد که داوطلب علاوه بر خواندن مطالب به‌صورت تئوری، در رابطه با نحوه اجرای صحیح آن کسب اطلاعات کند.

با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید در آزمون نظارت معماری نمره قبولی را کسب کنید و مهندس باشید.

چه کسانی می‌توانند در آزمون نظارت معماری نظام‌مهندسی شرکت کنند؟

برای اینکه بتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید باید فارغ‌التحصیل معماری (پیوسته، ناپیوسته) باشید و از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان دقیقاً 3 سال گذشته باشد.

سعی کنید به‌صورت کارآموز در این زمان کسب تجربه کنید تا در زمان آزمون بتوانید با تسلط بیشتری مطالعه کنید. آزمون نظارت توسط سازمان سنجش و به دستور وزارت مسکن و شهرسازی، سالیانه در دو نوبت و معمولاً در روز پنج‌شنبه صبح در تاریخ مشخص‌شده از سوی سازمان مقررات ملی برگزار می‌شود.

شما می‌توانید پس از اخذ صلاحیت و پس از اعلام سازمان مبنی بر شروع ثبت‌نام، از طریق سامانه ثبت‌نام سازمان مقررات ملی واردشده و در آزمون شرکت کنید.

مراحل کسب موفقیت در آزمون نظارت معماری نظام‌مهندسی

قطعاً برای شما که داوطلب آزمون هستید این سؤال پیش‌آمده که برای قبولی در آزمون نظارت معماری، باید از کجا شروع کنم؟ توصیه ما به شما در اولین گام برای قبولی در آزمون شناخت صحیح منابع است.

آزمون نظارت معماری به‌صورت کتاب ‌باز بوده و شما باید منابع را در جلسه آزمون به همراه داشته باشید، بنابراین برای شرکت در آزمون نظارت، تهیه منابع معتبر که در زیر نام ‌برده شده الزامیست.

شما می‌توانید با مطالعه دقیق این کتب و پکیج آموزشی ما که شامل آموزش تصویری مباحث و نحوه اجرای بخش‌های مختلف ساختمان است به همراه کلیدواژه ادیب پژوهان درصد موفقیت خود را در آزمون بالا ببرید.

1. منابع آزمون نظارت معماری (1402)

 • قانون نظام‌مهندسی وكنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب‌نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت ۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیئت‌وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در سازمان مقررات ملی ساختمان)
 • مبحث دوم نظامات اداری (۱۳۸۴)
 • مبحث سوم حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق (۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان (۱۳۹۶)
 • مبحث پنجم مصالح و فرآورده‌های ساختمانی (۱۳۹۶)
 • مبحث هفتم پی و پی‌سازی (1400)
 • مبحث هشتم طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی (۱۳۹۲)
 • مبحث نهم طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه، (۱۳۹۹)
 • مبحث دهم طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی (۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه به همراه غلط‌نامه مربوطه سازمان مقررات ملی ساختمان
 • مبحث یازدهم اجرای صنعتی ساختمان‌ها (1400)
 • مبحث دوازدهم ایمنی و حفاظت كار در حین اجرا (۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان‌ها (۱۳۹۵)
 • مبحث چهاردهم تأسیسات مکانیکی (۱۳۹۶) به همراه غلط‌نامه مربوطه سازمان مقررات ملی ساختمان
 • مبحث پانزدهم آسانسورها و پلکان برقی (۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم تأسیسات بهداشتی (۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم لوله‌كشی گاز طبیعی (۱۳۸۹)
 • مبحث هجدهم عایق‌بندی و تنظیم صدا (۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳9۹)
 • مبحث بیستم علائم و تابلوها (۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یكم پدافند غیرعامل (۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها (۱۳۹۲)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی، بخش‌های نظارت و اجرا (۱۳۹۰)
  • مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان
  • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت‌وساز در مراحل مختلف و نقشه‌های جزئیات اجرایی ساختمان‌ها
  • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار
  • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت‌وساز
  • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها

تذكر

 • منظور از مباحث، مباحث سازمان مقررات ملّی ساختمان است.
 • برای مواردی که با علامت  مشخص‌شده‌اند منابع خاصی از طرف سازمان مقررات ملی ساختمان عنوان نشده است.
 • در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی و سایر مدارك فنی و یا جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، آخرین نسخه مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
 • استفاده از کتاب‌های راهنما برای درک بهتر مباحث 22 گانه در صورت صلاحدید توصیه می‌شود.

2. روش صحیح مطالعه منابع آزمون نظارت معماری

روش صحیح مطالعه آزمون نظارت معماری نظام مهندسی

الف. تحلیل بودجه‌بندی سؤالات آزمون نظارت معماری

قبل از اینکه مطالعه مباحث را آغاز کنیم ابتدا درجه اهمیت هرکدام از کتب را با استفاده از تحلیل بودجه‌بندی سؤالات بررسی می‌کنیم. با استفاده از این روش می‌توانید زمان خود را مدیریت کنید و برای مباحث مهم‌تر بیشتر وقت مطالعه تعیین کنید.

تعداد سؤالات هر مبحث سالیانه تغییر می‌کند و شما با بررسی چند سال گذشته می‌توانید این روند را مشاهده نمایید. در استفاده از بودجه‌بندی سؤالات به این مسئله توجه کنید که طراحان سؤال هرچند سال یک‌بار از مباحثی استفاده می‌کنند که در سال‌های گذشته سؤالی از آن طرح نشده باشد.

ب. لیبل گذاری کتب آزمون نظارتی

با توجه به اطلاعاتی که در خصوص نحوه برگزاری آزمون کسب کرده‌اید، حالا منابع و روش صحیح مطالعه را متناسب با شرایط فوق بررسی می‌کنیم. حجم بالای اطلاعات و گستردگی منابع و تشابه برخی مباحث اجرایی باهم، می‌توانند در جلسه آزمون ما را دچار ابهام کنند.

برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد می‌شود که در شروع مطالعه ابتدا کلیه منابع را با عناوین کتاب یاد بگیرید و در اصطلاح مرور کلی به کلیه مباحث داشته باشید. در مرحله بعد کتاب‌ها را لیبل‌گذاری کنید و فهرستی از موارد مشابه با ذکر منبع را یادداشت کنید.

لیبل گذاری باید به نحوی باشد که سرفصل‌ها را با لیبل بزرگ‌تر و جزئیات را با لیبل کوچک‌تر و یا رنگی انجام دهید این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید موارد موضوعی را به‌راحتی پیدا کنید.

همچنین در کنار منابع شما می‌توانید از پکیج ما که شامل بودجه‌بندی سؤالات، مباحث مهم آزمون نظارت معماری به همراه تصاویر اجرایی، فیلم‌های آموزشی و نمونه سؤالات است استفاده کنید و تنها به یک منبع معتبر اکتفا کنید.

3. تست زدن

کلیه منابع را مطالعه کرده و تست بزنید، همچنین از روش‌های صحیح تست‌زنی و مدیریت زمان برای پاسخ‌گویی به سؤالات استفاده کنید. با توجه به این‌که مباحث بسیاری هرساله در آزمون نظارت تکرار می‌شوند، می‌توانید با تحلیل نمونه سؤالات تستی سال‌های گذشته چند هفته قبل از شروع آزمون، آمادگی لازم را به دست آورید.

4. بررسی عوامل تأثیرگذار در کسب نمره قبولی آزمون نظارت نظام‌مهندسی

الف. معمولاً هرساله برخی کتب تغییراتی دارند، موضوعاتی به آن‌ها اضافه، برخی اصلاح و یا حذف می‌شود، لذا حتماً قبل از شروع هر دوره آزمون، منابع خود را چک کنید زیرا احتمال سؤال دهی از این بخش‌ها بالاست و در صورت عدم توجه به این مورد پاسخ صحیح به سؤال را از دست خواهید داد.

ب. عدم تسلط کافی به مباحث و ابهام در جلسه به علت گستردگی منابع و موضوعات مشترک عامل مهم دیگری است که بامطالعه کافی باید ارتقا یابد.

پ. استفاده از منابع غیر معتبر، کلیدواژه و یا مطالعه جزوات به‌جای کتب اصلی زمان را از شما خواهد گرفت.

5. گام‌به‌گام با شما در جلسه آزمون نظارت معماری

تحلیل آزمون نظارت معماری نظام مهندسی

الف. بررسی سؤالات آزمون نظارت

سؤالات در 4 کد متفاوت D، C، B،A توزیع می‌شود و نحوه چیدمان صندلی‌ها در آزمون به‌گونه‌ای است که دو نفر با یک کد مشابه در کنار، مقابل و پشت سر هم قرار نمی‌گیرند. (سؤالات مشابه هستند و صرفاً برای جلوگیری از تقلب در آزمون جابجا شده‌اند.)

در آزمون نظارت، هر پاسخ صحيح به سؤال 8 نمره مثبت و هر پاسخ غلط1/3نمره منفي دارد. بنابراين به شما توصيه می‌شود اگر پاسخ درست سؤالي را نمی‌دانید به آن سؤال جواب ندهید.

دقت کنید که اگر به سؤالي بيش از يك پاسخ داده شود، غلط محسوب شده و به آن سؤال1/3 نمره منفي تعلق خواهد گرفت. مجموع سؤالات 100 نمره دارد و پاسخ صحیح به نیمی از سؤالات می‌تواند برای شما 50 امتیاز و کسب نمره قبولی را به همراه داشته باشد.

ب. به همراه داشتن همه منابع

آزمون نظارت به‌صورت کتاب‌باز بوده و شما باید کلیه منابع ازجمله کتب مرتبط، جزوه، دست‌نویس، نقشه‌های اجرایی، کلیدواژه و هر منبع مرتبط و معتبر دیگری که می‌توان در آزمون به آن استناد کرد را به همراه داشته باشید.

پ. مدیریت زمان در آزمون نظارت معماری

توجه داشته باشید که برای پاسخ به سؤالات کوتاه، سؤالاتی که نیاز به حل تشریحی دارند و سؤالات چندگانه که باید به چندین منبع رجوع کنید زمان تعیین کنید و برای حل آن‌ها به دنبال سریع‌ترین جواب باشید.

در جلسه آزمون باید به تعداد سؤالات و زمان پاسخ‌گویی به آن‌ها توجه کنید. شما باید به 60 سؤال طی مدت 150 دقیقه پاسخ دهید (میانگین زمان پاسخ‌گویی به هر سؤال دو و نیم دقیقه)، پس مدیریت زمان را فراموش نکنید.

تسلط به این مرحله از آزمون تنها با تمرین قبل از آزمون میسر است، کافیست سؤالات و نحوه پاسخ به آن‌ها را دسته‌بندی کرده و برای هر سؤال زمان مشخصی در نظر بگیرید.

برای پاسخ به برخی سؤالات باید به چند مبحث مراجعه کرد توجه داشته باشید که زمان را در این سؤالات مدیریت کنید و اتلاف وقت نداشته باشید زیرا این مسئله در آزمون می‌تواند بار روانی منفی و استرس به همراه داشته باشد.

ت. یافتن کلیدواژه‌ها

در صورت مبهم بودن سؤال و عدم تسلط شما به منبع آن، می‌توانید پس از بررسی سؤال تعداد واژه‌های کلیدی خواسته ‌شده در صورت سؤال را پیدا کنید. با توجه به مطالعات انجام ‌شده و تهیه کلیدواژه ادیب پژوهان می‌توانید این مرحله را بدون استرس و با تسلط کامل انجام دهید.

ث. تعداد پاسخ‌های صحیح

باید توجه داشته باشید که به علت کمبود وقت به پاسخ‌گویی صحیح به 30 سؤال اکتفا نکنید زیرا هرچقدر هم که به پاسخ‌های خود اطمینان داشته باشید گاهی عوامل متعدد مثل خستگی، استرس و یا خطای دید باعث می‌شوند که گزینه‌ای را اشتباه علامت بزنید و یا معمولاً اتفاق می‌افتد که بعد از آزمون چند سؤال درنتیجه اعتراض بازنگری می‌شوند و این مسئله می‌تواند منجر به عدم قبولی شما شود.

پیشنهاد ما به شما حداقل 35 پاسخ صحیح است. (حتماً از صحت پاسخ خود اطمینان داشته باشید)

اعتراض به نتایج آزمون نظارت معماری نظام‌مهندسی

زمان دقیق اعلام نتایج هر آزمون در زمان صدور کارت ورود به جلسه بر روی آن درج می‌شود. این زمان معمولاً براي هر آزمون حدود 2 ماه پس از برگزاري آزمون خواهد بود.

سعی کنید پاسخ‌نامه خود را در جلسه آزمون بر روی برگه جدا یادداشت کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا در زمان اعلام نتایج آزمون و کلید سؤالات، صحت پاسخ‌های خود را بررسی کنید.

طبق بررسی کارنامه داوطلبینی که نمره 45 تا 49 کسب کرده‌اند، با احتساب تعداد سؤالات بازنگری شده، احتمال قبولی پس از اعتراض وجود دارد.

اعتراضات پس از رسیدگی توسط کمیته‌های تخصصی اصلی و تجدیدنظر بررسی خواهد شد و نتایج طی مدت کوتاهی اعلام خواهد شد.